Silná imunita [BLOG]

silna-imunita

Máte silnou imunitu? Pak máte i ZÁŘÍCÍ ZDRAVÍ. Energii. Vitalitu. Odolnost. Doširoka rozprostřený neviditelný štít odrážející od vás všechny patogeny, viry, bakterie. Je váš štít chatrný? Nebo dokonce děravý? Posilujte, posilujte, posilujte. A začít můžete třeba 5 tipy z naší posilovny imunity.

1׀ Místo činek silné éteráčky

Mezi posilovače imunity velkého kalibru patří třeba tymián, tea tree, eukalyptus, borovice, jedle, cypřiš, šalvěj, citron a niaouli. Vsaďte na ně. Zvláště v chladné části roku vám tihle aromasiláci s výrazně antiseptickými a protizánětlivými účinky skvěle poslouží. Podpoří vaši obranyschopnost, prohřejí vás, prokrví, popoženou lymfu a řádně vás povzbudí. Zaženou zimní chmury, zlepší vaše dýchání i náladu. Kapejte je do aromalamp, difuzérů, odpařovačů. Používejte je doma i v práci. Vzduch kolem vás pročistí od patogenů, provoní a osvěží. Pokud cestujete hromadnou dopravou, vezměte si papírový kapesníček nebo inhalační tyčinku s některým s olejíčků a použijte je, kdykoli se ocitnete v obležení virů. Aroma éterického oleje kolem vás vytvoří jakousi antiseptickou bariéru. Menším dětem umístěte do pokojíčku difuzér s myrtou, ravintsarou, mateřídouškou, levandulí, pomerančem nebo mandarinkou. Mají podobné účinky, ale působí o poznání jemněji.

2׀ Posilující masáže a koupele

Všechny zmíněné éterické oleje – aromasiláky – můžete využít také k masážím a koupelím. Jejich účinky tak ještě umocníte. K masážím jako nosič zvolte například Masážní olej Neutral. Na 50 ml základu použijte asi 30 kapek vybraného éterického oleje, pro malé děti postačí 3 kapky. Můžete tvořit i vlastní originální směsi. Dopřejte si masáž šíje, ramen, zad, chodidel nebo i masáž celého těla. Vytvořte si dotekové rituály, ideálně vzájemné s dětmi či partnerem. Jako základ koupelí použijte smetanu, med nebo hydrofilní Sprchový olej Neutral. Na jednu koupel vám postačí 10 ml základu s 10 kapkami éterického oleje, pro malé děti stačí 2 kapky. Skvělou volbou je také Koupelový olej Eukalypt-tymián, posilující evergreen Original ATOK. Nejen, že podpoří vaši odolnost, ale přispěchá na pomoc i pokud už jste nachlazení. Po půlhodinové eukalyptovo-tymiánové lázni svého bacila jistojistě vypotíte.

silna-imunita-01

3׀ Kdo můžeš, hurá do sauny!

Horký vzduch. Ledová voda. Pot. Zrychlený tep. Kartáče. Březové metličky. Maximální zátěž pro kardiovaskulární systém. Mega nálož pro srdce a cévy. A po tom všem slastná únava, opojná euforie a lehkost. Dokonalý pocit znovuzrození! Není snad intenzivnější relax a zároveň účinnější trénink odolnosti. Zvlášť když si pobyt v potírně „vytuníte“ směsmi éterických olejů jako je svěže trpká Finská, Lesní vonící po severských lesích, výrazně kafrová Polární nebo citrusovo-kafrová směs Relax. Posílí vás, zhluboka rozdýchají, uvolní a podpoří celkovou očistu. Jen pozor, s takovými tréninky odolnosti je dobré začít krok sun krok, nejlépe stupňujícím se otužováním už od léta.

4׀ Eleuterokok a jiné posilující „bomby“

Jedním z nejsilnějších rostlinných životabudičů je eleuterokok, nazývaný také sibiřský ženšen. Posilující kúra s Eleuterokokem – extraktem nebo Eleuterokokem – extraktem s beta-glukanem vám dá pocítit příval energie a vitality. Při únavě a vyčerpání vás tyto lihové tinktury z „čertova kořene“ doslova zvednou ze země. Prokrví srdce a mozek, podpoří paměť, zlepší vaši odolnost vůči stresu a teplotním extrémům. Dětem a starším lidem je můžete nakapat do horké vody nebo čaje. Alkohol se během pár chvil odpaří, ale léčivé látky zůstanou. Tento postup využívá i známý bylinkář Vladimír Vytásek po vzoru bylinkářských legend jako byli Pavel Váňa a Josef Zentrich. Vedle eleuterokoku však můžete užívat řadu dalších adaptogenů v běžném jídelníčku, formou koření nebo čajů. Výborný je například zázvor, česnek, echinacea, kurkuma, jmelí, bazalka a rakytník.

silna-imunita-02

5׀ Cesta ke zdraví je lemována pohodou

Tělo a psychika jsou spojené nádoby. Není možné být zdravý, silný a odolný, pokud žijete ve stresu, úzkosti, strachu a neklidu. Jedno zrcadlí a podmiňuje druhé. Kde není psychická pohoda, nemůže být tedy ani silná imunita. A naopak. Kdo je odolný v životě, s chutí zvládá překážky a nehroutí se pod každou drobností, bývá odolný a silný i na těle. Bacil nebo problém… vyjde to pak nastejno. Obojí nás trénuje. Popřemýšlejte o tom. A to dumání si zpříjemněte nějakou prima vůní, která podpoří vaši psychickou pohodu a dobrou náladu. Zkuste třeba směs Harmonie, Uklidňující, Uvolňující nebo Senné květy. K tomu si dopřejte doušek lahodného bylinkového té a na pozadí nějakou klidnou muziku vašeho srdce.

silna-imunita-03