Provoňte svůj domov [BLOG]

provonte-svuj-domov

Čím je venku chladněji a nevlídněji, tím víc člověka vábí teplo domova. Měkká deka. Čaj. Pěkná knížka. Huňaté ponožky. Hřejivé světlo svíček. A samozřejmě – aromaterapie. Příjemné vůně jsou naprosto nezbytné. Zde je 10 tipů, jak si je doma můžete užívat.

1 ׀ Aromalampy

Jsou alfou i omegou všech vůňomilů. Každý je zná. Každý je má. Aromalampy bývají pěkné, barevné, dekorativní. Většinou keramické, kameninové, ale najdou se i kovové nebo skleněné. Éterické oleje se z nich odpařují z nádobky s vodou pomocí tepla svíček. Je moc příjemné a uklidňující vdechovat krásné vůně a přitom pozorovat skotačivé plamínky. Aromalampa je zkrátka přímo stvořená pro vás, milí romantici a milovníci dloooouhých (pod)zimních večerů.

2 ׀ Difuzéry

Oceníte je všude, kde nemůžete nebo nechcete používat otevřený oheň. Mohou to být jednoduché difuzéry tvořené lahvičkou s vonnou esencí, do které jsou zasunuty ratanové tyčinky uvolňující vůni do prostoru. Mnozí z vás je rádi používají hlavně v ložnicích nebo koupelnách. Mnohem výkonnější jsou však ultrazvukové difuzéry. Provoníte jimi 80–120 m2 prostoru. Éterické oleje se v nich odpařují za studena, tedy si zachovávají všechny své účinky. Navíc ultrazvukové difuzéry můžete ovládat. Nastavíte na nich intenzitu vůně, dobu odpařování nebo dokonce i cykly uvolňování vůní.

3 ׀ Katalitické lampy

Ty jsou u nás méně známé. Vůně uvolňují pomocí katalytického procesu, tedy hoření bez plamene. Speciální pórovitý kámen z keramiky a platiny, k němuž je knotem přiváděn líh, se po zapálení uvnitř rozpálí až na 500 °C, zatímco vně jen na 60 °C. Poté se plamen sfoukne a katalytická reakce již probíhá automaticky. Tyto lampy hodně využívají Francouzi a Italové, obklopují se rádi hlavně designovými kousky. Ale pozvolna pronikají i k nám.

provonte-svuj-domov-01

4 ׀ Rozprašovače

Nabízejí naprosto snadný, ale velmi efektní způsob provonění prostoru. Stačí vám lahvička s rozprašovačem naplněná vodou a pár kapkami vybraného éterického oleje. Jen je třeba jí vždy před použitím protřepat, aby se olej promísil s vodou. Rozprašovače jsou skvělé nejen k osvěžení prostoru, ale i k aromatizaci, osvěžení a dezinfekci závěsů, sedaček, koberců, psích pelíšků a podobně. Oblíbené jsou proto hlavně u majitelů zvířecích mazlíčků.

5 ׀ Zvlhčovače

Jsou dnes velmi populární. Mohou to být například mlhové lampy, bytové fontány nebo ionizační a zvlhčovací zařízení. Většina z nich nabízí propojení funkce zvlhčování s aromatizací vzduchu. Tak proč to nevyužít a nezabít dvě mouchy jednou ranou, že? Jen pozor, zpravidla zvládají jen řídké éterické oleje. Oleje s hutnější konzistencí se do těchto zařízení nehodí, protože by je mohly poškodit.

6 ׀ Odpařovací misky

Tento způsob si může dovolit úplně každý a úplně všude. Poslouží vám obyčejná skleněná či porcelánová miska s teplou vodou a pár kapkami éterického oleje. Umístíte ji na radiátor, krb nebo jiný zdroj tepla a necháte volně odpařovat. Odpařovací misky se skvěle hodí i do sauny.

provonte-svuj-domov-02

7 ׀ Potpouri

Jsou to směsi sušených vonných rostlin naaranžované do různých misek a tácků. Už jste se s nimi určitě setkali. Připravují se například ze sušených květů levandule, růže, jasmínu, z hoblin cedrového, cypřišového a jalovcového dřeva, z koření jako je skořice, hřebíček, plátků citrusů. Často se doplňují i éterickými oleji. Nejdříve se vybrané suroviny smíchají a v hermeticky uzavřené nádobě se nechají několik týdnů „zrát“. Po otevření se přesypou do mělkých dekorativních misek a nechají volně odpařovat. Až vůně zeslábnou, můžete je ještě na nějaký čas „oživit“ pár kapkami vhodného éterického oleje.

8 ׀ Vykuřovací pícky

Používají se podobně jako aromalampy a podobně i vypadají. Jen místo misky na vodu mají kovové sítko. Na sítko se pokládají kousky suchých vykuřovadel – aromatických dřev, bylin, květů. Všechny tyto ingredience si buď můžete sami nasušit, nebo pořídit ve specializovaných obchodech s vykuřovadly. Můžete vykuřovat i čisté pryskyřice, jejich teplé zemité vůně jsou v tomto čase moc příjemné. Ale pod ty nezapomeňte vždy dát plátek alobalu, aby se neroztekly na sítko. A malý tip – dají se sehnat i „hybridy“, které mají zároveň sítko i misku na vodu. Můžete si tak užívat vykuřovací pícku či aromalampu podle chuti.

provonte-svuj-domov-03

A pár tipů na pohodové vonné směsi

Éterických olejů i jejich směsí máme bohatou nabídku, vybere si z ní jistě každý z vás. Ale pro inspiraci přinášíme alespoň pár hřejivých voňavých tipů pro chladný čas. Za vyzkoušení určitě stojí směs Aroma ATOK. Její teplé, ovocno-kořeněné aroma je radostné, optimistické a příjemně vás uvolní. Krásná je směs Harmonie, jejíž jemné povznášející aroma ve vás vyvolá příjemnou euforii a možná zapůsobí až afrodiziakálně. Hřejivou vanilkovo-ovocnou náladu vám vykouzlí hravá a lehká směs Dětské vzpomínky. A pokud chcete něco svěžejšího, sáhněte po citrusovo-kafrové směsi Relax. Ta vás nejen uklidní a uvolní, ale podpoří i vaši obranyschopnost. A to se do chladných dní víc než hodí.