Jak přežít tropy? [BLOG]

jak-prezit-tropy-blog

Utírat orosené čelo nebo rovnou strčit hlavu pod vodovod? Teploměr šplhá nad třicítku, horko jak na Kalahari a vy nevíte, co dřív. Království za vodu, chládek, svěží vítr a pár dobrých tipů, jak přežít ten pekelný hic! Tady jsou:

1 ׀ S Frischem vám bude frišno

Nic tak svižně nezaktivuje chladové receptory ve vaší kůži jako Frisch. Není divu, že tenhle sprchový specialista si vysloužil přezdívku „Lední medvěd“. Je to silák polární s poctivou dávku éterického oleje máty peprné. Právě ona zařídí, aby vám ještě dlouho po sprše bylo svěže, frišno a hej!

2 ׀ Lavor nebo Lamborghini?

Horké nohy = horké tělo. Tuhle rovnici znaly už naše babičky. V hicu proto vždy skvěle zafunguje lavor s ledovou vodou. Klidně si ho přistavte i pod pracovní stůl a nohám průběžně ulevujte. Přidejte sůl a pár kapek máty, citronu nebo cypřiše, při otocích i jalovce. A pokud si chcete dopřát ještě větší slast, pořiďte si masážní vaničku na nohy. Proti lavoru je to Lamborghini. Užijete si v ní chladivou vibrační a perličkovou koupel jako v horském potoce. Úplná extáze! Jen zvolte model bez předehřívání vody a s možností využívat aromatizované soli (prima je třeba Beurer FB35).

jak-prezit-tropy-nohy-koupel

3 ׀ Zahalte se do chladivé mlhy

Osvěžující spreje Máta a Levandule v horku jako když najdete! Používejte je doma, berte si je do auta, do práce, na výlety, kamkoli. Kdykoli pocítíte horko, zavřete oči a postříkejte jimi obličej i tělo. Nechte se jimi hýčkat a halit do závoje chladivé mlhy. Budou vás udržovat svěží a vaši pokožku krásně hydratovanou.

4 ׀ Šup s nima do lednice!

Krémy na obličej, nohy i ruce, tělová mléka, pleťové vody, séra, fluidy… zkrátka veškerou vaši aromavýbavu, uložte do lednice. V úmorném horku není nic příjemnějšího, než si místo normální péče dopřát péči chladivou. Vaše pleť bude skandovat – ještě, ještě, ještě!

5 ׀ Šup s nima do mrazáku!

Usnout za horkých nocí je docela umění. Povolejte na pomoc mrazák. Hodinku dvě před spaním do něj dejte pyžamo, malý polštářek nebo prostěradlo. Předem je důkladně zabalte do igelitky, aby vám uvnitř nepřimrzly a nenasály vůni guláše nebo zmrzliny. S prochlazenými lůžkovinami je spaní za horkých nocí balada. Nebo další trik k nezaplacení – do mrazáku přihoďte i dva gelové chladicí obklady a před spaním si je strčte do bavlněných ponožek. Však už víte, od nohou ochladíte celé tělo.

 

6 ׀ Využijte senzory teploty

Máte je na zátylku a zápěstích. Když tyto body ochladíte, budete se cítit mnohem lépe. Na zadní část krku přiložte kapesník namočený v ledové vodě s pár kapkami levandule. Na zápěstí si nechte 10–20 sekund téct ledovou vodu. Zchladí vás to na celou hodinu.

jak-prezit-tropy-sprcha

7 ׀ Vytírejte namokro a nachladno

Příjemné klima doma docílíte i častým vytíráním podlahy namokro. Přidejte do kýble s vodou pár kapek chladivých éterických olejů, například mátu peprnou, meduňku citronelovou, citron nebo eukalyptus. Aromatizovanou vodu nechte z podlahy volně odpařovat. Krásně osvěží, zvlhčí a provoní vzduch.

8 ׀ Z ventilátoru klimatizace

Zdá se vám, že už ani ventilátor moc nechladí? Pak mu trochu pomozte. Zavěste před něj plastové lahve se zmrzlou vodou nebo před něj postavte krabici s ledem. Z ledu bude sálat chlad, který díky větráku vytvoří osvěžující mrazivý vánek. Účinek této vychytávky můžete opět „vytunit“ chladivými éterickými oleji. Stačí je nakapat na papírový ubrousek a umístit poblíž větráku. Pokud si chcete takto ochladit vzduch na spaní, zvolte zklidňující levanduli nebo růžovou palmu.

jak-prezit-tropy-vodopad

9 ׀ Nejlepší jídlo do veder

Pokud máte vůbec hlad, vsaďte na ovoce a plodovou zeleninu. Sama Matka příroda je nechává moudře zrát právě v létě, kdy je největší horko. Má to prostě vymyšlené. Ovoce vás ochladí, osvěží, doplní do organizmu vodu, minerály, vitamíny a elektrolyty, které v horku vypotíme. Nic víc nepotřebujete. Výborné jsou zejména melouny, jahody a rajská jablíčka. Naopak se vyvarujte koření, které ještě víc zahřívá a podporuje pocení.

10 ׀ Vytrénujte tělo na extrémy

A nakonec SUPERTIP, vedle kterého všechny předchozí blednou: trénujte organismus na teplotní extrémy. Je to sice záležitost na celý rok, ale začít můžete kdykoli. Každé sprchování ukončete ledovou vodou, choďte do sauny, choďte za každého počasí ven, nepřehánějte to s oblékáním… Posouvejte hranice zhýčkanosti a stále jemně nabuzujte své mechanismy přežití. Bez mrknutí oka pak projdete úmornými vedry i třeskutými mrazy. K této cestě vám dopomáhej bůh a eleuterokok, adaptogen, který přizpůsobivost na teplotní extrémy umí také o poznání vylepšit. Kúru s ním si můžete dopřát kdykoli, v zimě, v létě.