Podzime, vítej! [BLOG]

podzime-vitej

Ahoj, svěží ranní povětří, toulky barevným listím a krásně melancholické nálady! Vítej, PODZIME, čase zklidňování, ochlazování, uzemňování! Podle tradiční čínské medicíny energetické žezlo přebírá KOV, element ovládající PLÍCE, DÝCHÁNÍ, KOMUNIKACI, ŘÁD a DISCIPLINU.

Zhluboka dýýýchat, zhluboka dýýýchat…

A samozřejmě – vypnout prsa, břicho zastrčit! Pak se dýchá ještě lépe. S hlubokým dechem a doširoka otevřenou hrudí přichází pocit volného prostoru a svobody. V těle i v životě. Kdo ho chcete zažít, podporujte svoje plíce. A na podzim, kdy jsou nejvíce zatížené, ohrožené chladem a virózami, o to více. Plicím můžete podstrojovat hlavně „dýchacími“ éterickými oleji jako je eukalyptus, tymián, tea tree, myrta, borovice, šalvěj, jedle a cypřiš. Ale potěšíte je třeba i směsmi éterických olejů s převahou jehličí a kafrů, například směsí Antiseptická nebo Climarome. Nakapejte olejíčky nebo směsi do aromalampy, difuzéru nebo odpařovače, provoňte jimi domov a užívejte si jejich posilující energii!

Jak si „přečtete“ stav svých plic?

Jednoduše. Prozradí vás způsob komunikace, vztah k disciplině a to, jak moc pozitivně či negativně nahlížíte na svět. Podle čínské medicíny jsou právě tyto oblasti barometrem kondice plic. Pokud jste komunikativní, máte zdravou sebedisciplinu a pozitivní pohled na svět, jsou vaše plíce pravděpodobně v harmonii. Když jste však melancholický, vztahovačný, lítostivý a vyhledáváte spíše samotu, vaše plíce budou nejspíš v oslabení. Pokud jste necitlivý, puntíčkářský až pedantský, k druhým i sobě přehnaně tvrdý, vaše plíce hlásí naopak „přehřátí“. Energii plic zharmonizujete, když si uvědomíte svůj problém a vědomě na něm zapracujete. Ideálně za podpory výše uvedených éterických olejů.

podzime-vitej-1

Poctivě vypoťte všechen neřád

Když je venku zima, blátivo a sychravo, instinktivně nás to táhne domů do tepla. A úplně nejvíc do vyhřáté voňavé vany. V podzimním nečase je přímo oblažující zanořit se do ní až po uši a nechat na sebe působit blahodárné vonné silice. Například ty z Koupelového oleje Eukalypt-tymián, který naši zákazníci označují za TOP posilovače imunity a pomocníka při nachlazení. Užijte si s ním ve vaně poctivou půlhodinku a dopouštějte vodu tak, aby byla pořád příjemně teplá (ne horká). Pak se vysušte a zabalte do prostěradla a ideálně ještě několika dek. Vypotíte se až na kost a z těla vyženete všechen neřád. Pocítíte úlevu, bude se vám lépe dýchat, zmizí napětí svalů a díky tymiánu posílíte i svoje nervy. Malým dětem můžete připravit jemnější posilující koupel, například z Koupelového oleje Mandarinka, do kterého přidáte éterický olej myrty nebo ravintsary. Na jednu koupel použijte 1 polévkovou lžíci koupelového oleje s přídavkem cca 5 kapek éterického oleje.

podzime-vitej-2

Rýmu, kašel, bacily, vyženete za chvíli!

Když už váš bacil dostihl, je to samé Pčííík!, prskáte, smrkáte a hekáte, je čas nasadit „zbraně vyššího kalibru“. Ke koupeli, po které se řádně vypotíte, přidejte i China balzám. Jemně jím potřete čelo, spánky a hrudník v oblasti plic. Obsažené éterické oleje kafru, hřebíčku, eukalyptu, máty, borovice, tymiánu, smrku, anýzu a jalovce během chvilky vykonají své dílo. Uvolní dutiny, rozpustí hleny, zmírní kašel a krásně vás rozdýchají. U dětí pak můžete použít jemný Dětský prsní balzám při nachlazení. A pokud chcete účinky obou balzámů ještě posílit, udělejte si s nimi suchý zábal zad a hrudníku.

V jemné péči nosních olejíčků

Nezapomeňte ani na Nosní olej nebo Dětský nosní olej, které jemně ošetřují pokožku v okolí nosu. A že pořádná rýma může okolí nosu podráždit až na krev, to je známá věc. Třezalkový macerát tato místa zklidní, zjemní a zabrání odřeninám. Éterické oleje citronu, eukalyptu, máty, majoránky, heřmánku modrého a levandule vytvoří antimikrobiální bariéru, která zabrání usazování a rozmnožování choroboplodných zárodků. Nosní olejíčky tedy oceníte nejen při rýmě a nachlazení, ale i jako účinnou prevenci.

podzime-vitej-3

Objevte sílu „čertova kořene“

Eleuterokok nazývaný „čertův kořen z tajgy“ je prý ještě silnějším životabudičem, než jeho příbuzný ženšen. Patří mezi nejúčinnější adaptogeny rostlinné říše, tedy látky podporující imunitu a celkovou vitalitu. Při nachlazení – a ještě lépe preventivně – je to bylina pár exceláns! Zvýší vaši obranyschopnost, posílí vás při vyčerpání a únavě, prospěje kardiovaskulárnímu systému, zlepší prokrvení srdce a mozku, podpoří vaši paměť, odolnost proti stresu a teplotním extrémům. Dopřejte si 2–3x ročně měsíční posilující kúru s našimi specialitami Eleuterokok –extrakt nebo Eleuterokok – extrakt s beta-glukanem. Jsou čertovsky účinné.

Dělejte to jako příroda

Hlavně si s podzimem dopřejte pohodu a odpočinek, jako to dělá i sama příroda. Je moudrá. V teplé části roku bují a kvete (nadechuje se), v chladnější odpočívá a nabírá sílu (vydechuje). Nezapomeňte, že nejen prací člověk je živ! Kdy jindy, než teď si užívat klidné procházky, kouzelné večery u napínavého románu nebo starého filmu. Kdy jindy si užívat koupele, saunu, to či ono. Však vy už víte, jak s báječným podzimním časem naložit. ;-)

podzime-vitej-4