Naklizeno [BLOG]

aromaterapie-pro-svezi-domov-naklizeno

Venku slunečno a rozkvetlo = doma čisto a naklizeno. Líbí se vám tahle jarní rovnice? Pak hurá do úklidu! A pojďte na něj letos jinak. Jednodušeji, zdravěji, levněji. Sáhněte po přírodních prostředcích a doplňte je éteráčky. Zatočí s bakteriemi, viry, roztoči i plísněmi, navíc krásně provoní váš domov. Jen pozor, voňavé uklízení je návykové! ;-)

Retro táhne

Tak jako v jiných oblastech, i v uklízení. Vracíme se k přírodě a oprašujeme know-how našich babiček. Už si tak snadno nenecháme re-klamou vykecat díru do hlavy. Nebo snad věříte, že na každičký úkon potřebujete speciální přípravek, sprej, magický roztok, zázračný prášek s mikrogranulemi? Že vaše WC si žádá osvěžovač s vůní oceánu? A vaše oblečení touží na dvacet metrů „vonět“ alpskou loukou?

Vše, co potřebujete, máte většinou doma. Sodu, ocet, sůl, jádrové mýdlo a pár éteráčků. Na internetu najdete stovky návodů, jak si jednoduše namíchat universální čistič, prášek, gel na praní nebo aviváž. Stačí trochu zagooglit. Můžete si vyrobit několik základů, a ty pak podle vlastní potřeby doplňovat éterickými oleji. To je nejlevnější, trochu pracnější varianta. Ale pokud se vám tohle úklidové retro zdá příliš pracné a nevadí vám pustit větší peníz, je tu plejáda moderních ekologických přípravků. I ty můžete obohacovat éterickými oleji.

Vytvořte si vlastní louku a les

S éterickými oleji si vytvoříte vlastní alpskou louku, karpatský les i citrusovou zahradu. A bez chemie. Chce to jen trochu větší dávky éterických olejů, než používáte do aromalampy. Mějte proto vždy po ruce pár lahviček z těch cenově dostupnějších. V první řadě osvěžující a antiseptické citrusy, zejména Citron, Pomeranč a Grapefruit. Z citrusových vůní je skvělá i Citronová tráva, která vám nabídne déletrvající citrusovou vůni. Určitě by neměla chybět Levandule navozující příjemný pocit čistoty a Tea tree nebo Hřebíček, nejúčinnější éterické oleje proti plísním. Velkým favoritem je Eukalyptus-Klokan, který nabízíme 50ml balení za velmi rozumnou cenu. V létě váš prostor příjemně osvěží, a v zimě vám poskytne účinnou ochranu proti virózám. Ještě silněji v tomto směru fungují Borovice a Smrk. Pro úklid v ložnici oceníte zklidňující éterické oleje. Vedle zmíněné levandule například svěže květinovou Růžovou palmu nebo Pelargonii.

Vytvořte si vlastní zásobu „úklidových“ éterických olejů. Volte ty, které vám příjemně voní, hrajte si s nimi, kombinujte je. A nezapomeňte, nepůsobí jen na vaše podlahy, nábytek a prádlo, ale svojí vůní ovlivňují i vaše pocity a nálady. Tak ať vás každý den ladí do radostného C-dur!

aromaterapie-pro-svezi-domov-koupelna

Plísně pryč!

Plísně jsou také prvotřídní úklidová četa. Za svoji práci by zasloužily metál. Likvidují totiž vše, co je v rozkladu, zanedbané, neopečovávané, živořící. Daří se jim všude, kde je špína, zatuchlo a nevětráno. Když je máte v koupelně, lednici nebo matraci, vsaďte boty, že je nosíte i v sobě. Není tedy lepší, neposkytovat jim vůbec prostor k množení? Často větrat a udržovat váš domov čistý, stejně jako vaše tělo? Pomůžou vám v tom výrazně antiseptické éterické oleje hřebíčku a tea tree nebo unikátní Dezinfekční sprej Thymosan s hřebíčkem. Ten nejen brání množení plísní, ale i šíření spor, jejich odolných zárodečných stadií.

Jak na to? Pár kapek tea tree nebo hřebíčku vždy nakapejte do vody, kterou vytíráte koupelnu. Také na houbičku, s kterou umýváte sanitu a dlaždičky. Hřebíček kápněte i do vnitřní dutinky toaletního papíru, získáte tak nejen voňavý toaletní papír, ale i skvělý WC osvěžovač vzduchu. Éterické oleje můžete přidat i do tekutých mýdel, zvýšíte tím jejich antibakteriální účinky. Thymosanem můžete průběžně dezinfikovat nejen boty a ponožky, ale třeba i odpadkové koše, plyšové hračky, polštáře a další textilie. Nejúčinněji působí, když věc, kterou chcete vydezinfikovat, vložíte do igelitového pytle, nastříkáte Thymosanem a alespoň na 20 minut neprodyšně uzavřete. V „thymosanové atmosféře“ nemají žádné plísně ani jejich zárodky šanci přežít.

aromaterapie-pro-svezi-domov-rucniky

A dalších pár úklidových tipů

  • Nakapejte pár kapek éterické oleje do filtru vysavače. Nebo tam vložte kousek pokapaného kartonu. Éterické oleje provoní vzduch při vysávání a zároveň budu ve vysavači omezovat množení baterií, roztočů a plísní.
  • Používejte éterické oleje do každé vody na vytírání podlahy. Na kbelík vody počítejte asi 30 kapek. Pár kapek můžete dát i přímo na hadr nebo mop. V parném létě použijte chladivý éterický olej máty peprné a vytřete hodně na mokro. Odpařující se voda s éterickými oleji bude příjemně ochlazovat horký vzduch.
  • Éterickými oleji krásně provoníte i prádlo. Přidejte pár kapek k vašemu pracímu gelu, který jste si vyrobili z mýdla, nebo k jinému ekologickému pracímu přípravku. Přikápněte je do „aviváže“ z octové vody. Pach octa se z prádla rychle vypaří a zůstane jen vůně éterických olejů. Můžete je přidávat i do sušičky prádla.
  • Na čisticí a antiseptické účinky éterických olejů se můžete spolehnout i při mytí nádobí. Pár kapek nakapejte do přípravku na mytí nádobí. Také je občas nakapejte na mycí houbičku. Budou ji chránit před množením bakterií a plísní. Bylo zjištěno, že právě v houbách na nádobí jich bývá nejvíce.
  • Vyrobte si aromaterapeutický osvěžovač vzduchu. Lahvičku s rozprašovačem naplňte vodou a přidejte do ní éterický olej nebo směs olejů. Před použitím ji protřepte, aby se éterické oleje smísily s vodou, protože v ní nejsou rozpustné. Rozprašovačem můžete kdykoli provonět a osvěžit prostor, přestříknout koberec, závěs nebo potah na pohovce.
  • Vyrobte si voňavý stromeček do auta. Opět použijte kousek kartonu a pravidelně ho zakapávejte vybranými éterickými oleji. Na dlouhé cesty se nejlépe osvědčuje máta, citron a rozmarýn. Osvěží vás a nadlouho udrží pozornost. Stejný stromeček se dobře osvědčí i v pracovně.
  • Trápí vás moli, mravenci, mouchy a další domácí škůdci? Okupují vaše zásoby potravin? Nebo šatník? Vložte na ta místa kousek vaty pokapaný éterickým olejem. Nebo poblíž těchto prostor postavte difuzér. K odpuzení hmyzu se nejvíce osvědčuje tea tree, levandule, citronová tráva, rozmarýn a pelargonie.