Koupele [BLOG]

domaci-aromalazne

Proč jezdit za balneoterapií do lázní? Užijte si ji doma. Po uši se ponořte do horké vany, odevzdejte pokožku laskavé péči olejů a smysly vůním. Buďte požitkáři, prohřívejte se, odpočívejte. Po koupeli se příjemně uvolněni zachumlejte do peřiny a sněte sladké sny.

KOUPEL, KRÁLOVNA RELAXACE

Letní horko nás žene pod sprchu, šup šup, osvěžit se, a je to. Chlad a mráz zase do teplé lázně, pěkně si v ní pobýt, prohřát kosti a zarelaxovat. Zimní slunce holt přebývá na dně vyhřáté vany. Už samotná teplá voda působí příjemně. Rozšíří vám cévy, uvolní svaly, navodí pocit prenatálního blaha a bezpečí. Chcete víc? Přidejte do ní koupelový olej, dostanete maximum. Aromaterapeutická koupel zaplaví vaše tělo aktivními látkami z éterických olejů. Bude je vstřebávat pokožkou a současně vdechovat s vonnými parami. Lehké molekuly vůní prostoupí vaši mysl, uvolní napětí a rozpustí všechny starosti, strachy, úzkosti. Díky době koupele budou účinné látky působit poměrně dlouho. A díky pokožce, největšímu orgánu, na opravdu velké ploše (u dospělého až 1,8 m2). Znáte komplexnější relaxační proceduru?

V PÉČI »KOUPELOVÉHO TĚLOVÉHO MLÉKA«

Koupelový olej neudělá horu pěny. Ani kopec. Bohudík. Napěněné zážitky z klasických koupelových gelů totiž bývají dílem syntetických tenzidů. Stejných, jako najdete v autošamponu nebo jaru na nádobí. Pokožku umyjí, pravda. Jenže tak dokonale, že ji zbaví i toho nejcennějšího, co má – ochranného hydrolipidového pláště. Zanechají ji „nahou“. Odmaštěnou, vysušenou, nechráněnou, náchylnou na sebemenší podráždění. Koupelový olej působí opačně – ochranný kožní plášť chrání a podporuje. Neobsahuje tenzidy, ale za to olejové složky podobné lidským kožním tukům. Místo pěny tvoří jemnou mléčnou emulzi, která funguje doslova jako koupelové tělové mléko. O pokožku pečuje šetrně a přirozeně. Dokonce i o pokožku alergickou na běžná mýdla a gely, ekzematickou a sužovanou lupénkou. Zanechává ji vyživenou, hebkou, vláčnou, a díky éterickým olejům i krásně provoněnou. Po koupeli už ani nemusíte používat další tělové přípravky. Máte to 2v1.

aromakoupel-vzdy-dobry-napad

ŽÁDNÁ VĚDA? JEN TROCHU

Připravit koupel není nic složitého, ale pár věcí se vyplatí vědět. Například, jak teplá má být voda. Leckde se píše, že 38–40 °C, ale pravda je jinde. Během koupele by vám nemělo být chladno, ale ani tak horko, abyste se začali potit. Při pocení se totiž pokožka nastaví na vylučování a přestane vstřebávat éterické oleje. Ideální je průměrná teplota těla, tedy kolem 36 °C. A délka koupele? Podle vašeho pocitu a účelu 20–60 minut. Důležité je i správné dávkování koupelového oleje. Na jednu koupel použijte 1–2 polévkové lžíce, což je asi 10–20 ml. Přidejte je do proudu přitékající vody těsně před ukončením napouštění. Tak se olej nejlépe promísí s vodou. Pokud máte vodu příliš chlórovanou, napusťte ji do vany horkou, nechte vychladnout na správnou teplotu a před koupelí ještě krátce vyvětrejte. Voňavou koupel si tak užijete bez nepříjemné pachuti chlóru a jeho vysušujících účinků na pokožku.

Myslete i na kontraindikace. Koupele nejsou vhodné po infarktu, při onkologických nemocech, epilepsii, zánětech žil a mnohých dalších potížích. Pokud jste nemocní, vždy se poraďte s lékařem.

TEN PRAVÝ PRO VÁS

Máte oslabenou imunitu, jste unavení nebo nachlazení? Trápí vás ztuhlé nebo namožené svaly? Sáhněte po Koupelovém oleji Eukalypt-tymián. Obsažené éterické oleje a jejich svěží kafrovo-kořeněné aroma vás postaví na nohy. Při nachlazení si s tímto životabudičem poležte ve vaně i celou hodinu. Jen nezapomeňte chladnoucí vodu stále doplňovat teplou. Před ukončením koupele připusťte horkou vodu, vyvoláte tím pocení. Právě v tomto případě je velmi žádoucí. Osušte se a zabalte do prostěradla, teplé deky a odpočívejte. Pokud se začnete intenzivně potit, všechno funguje na jedničku. Ráno se budete cítit o moc lépe. Koupel podle potřeby opakujte. A ještě lépe – dopřávejte si ji preventivně.

Potýkáte se s přecitlivělou pletí, ekzémy, lupénkou? Spolehněte se na zklidňující koupelové oleje Levandule, Meduňka nebo Heřmánek. Dobře vám poslouží také při nespavosti, bolesti hlavy, nervozitě a napětí. Asi nejúčinněji mírní neklid Levandule, dokonce natolik, že může až snižovat krevní tlak. Meduňková lázeň vám kromě zklidnění dodá sílu a zlepší koncentraci. Naordinujte si ji třeba, když si před spaním chcete ještě užít pěknou knihu. Heřmánkový koupelový olej zvolte, pokud si chcete dopřát skutečné protizánětlivé, zklidňující a pečující účinky heřmánku pravého, a ne vysušující a dráždivé účinky často používaného heřmánkového extraktu. Koupelový olej Heřmánek je ideální pro děti, podobně jako Mandarinka. Jeho svěží citrusovou energii ale milují i dospělí. Zahání smutek a splíny, a mimo to se osvědčuje při celulitidě, mastné a zánětlivé pleti.

koupelove-oleje

KOUZLO VOŇAVÉHO RITUÁLU

Najdete si čas na relaxační koupel aspoň jednou za týden? Palec nahoru. Taková investice do zdraví a duševní pohody se vždy vyplatí. Chcete být rychlí, musíte umět zpomalit. Chcete zabrat, musíte umět vypnout. A to jde ve vaně skoro samo. Co třeba pravidelné nedělní koupele? Samotné slovo neděle napovídá, že tento den byl stvořen k odpočinku. Příjemný rituál uzavření starého týdne, odplavení starých věcí a vytvoření prostoru pro nové? Můžete ho spojit i s pleťovou maskou, zábalem na vlasy, péčí o ruce a nohy. Nebo s relaxační muzikou, poslechem audioknihy, sklenkou červeného. Podle svého gusta.

Vše je jen otázkou zvyku. Uděláte věc jednou, podruhé, potřetí… A najednou je samozřejmá, přirozená. Perfektně zapadající do koloritu vašich dní. Přesně tak, krok za krokem, tvoříme své zlozvyky i dobrozvyky. A koupel je rozhodně čistokrevný DOBROZVYK.