Báječný život pro psa [BLOG]

bajecny-zivot-pro-psa-blog Život s psími kamarády je báječný. Baví nás, dojímají, nabízejí kožíšek k pomazlení, oddaně nás provázejí ve dnech šťastných i smolných. A tak je krásné, když se staráme, aby i oni měli báječný život s námi. Tady je 10 inspirací od našich zákazníků-pejskařů, jak na to.

1 ׀ Vyžeňte z kožíšku vetřelce

Blechy, klíšťata komáři, mouchy a další dotěrní hmyzáci se podle zkušeností chovatelů budou pejskům obloukem vyhýbat, když jim budete pročesávat srst aromatickým „odpuzovačem“. Namícháte si ho jednoduše: do lžičky lihu, třeba Hanácké vodky, přimíchejte 6–8 kapek speciální repelentní směsi éterických olejů Antiinsekt nebo éterického oleje Tea tree. Tímto roztokem napusťte kousek obvazové vaty, který pak navlékněte na celou šířku hřebene s velkými zuby a pejskovi jím důkladně pročesejte srst. Pár kapek Antiinsektu nebo Tea tree můžete přidat i na obojek. A hurá do přírody!

2 ׀ Na mou duši, na psí uši!

Psí uši jsou veledůležité, když se na ně i přísahá. A také velmi citlivé. U některých psíků jsou záněty zvukovodů na denním pořádku. Je to pěkná šlamastika. Uši jsou zarudlé, bolestivé, často zapáchají, pejsek potřásá hlavou, škrábe se, uši otírá o zem, je nervózní a někdy i agresivní. Naši zákazníci mají v těchto případech výbornou zkušenost s Dětským nosním olejem s třezalkou, heřmánkem modrým a levandulí. Radí do každého ucha aspoň 2x denně kápnout po třech kapkách oleje a pak uši promnout, aby olejíček pokryl celou jejich vnitřní plochu. Výborně to funguje i preventivně. Jedna z největších chyb, kterou u psích uší plných oblouků a záhybů můžete udělat, je snažit se je vyčistit vatovou tyčinkou. Uši tak můžete snadno poranit a maz spíš jen zatlačíte dál do zvukovodu, než dostanete ven. bajecny-zivot-pro-psa-1

3 ׀ Tlapky jako v bavlnce

S tlapkami je to ouvej hlavně v zimě, kdy je všude na chodnících technická sůl nebo jiné agresivní posypy. Pejskové pak mívají tlapky vysušené a popraskané, často až do krve a bolesti. Co s tím? Pejskaři si v této věci pochvalují naše balzámy, zejména Intisan nebo Měsíček-rakytník. Doporučují před každou vycházkou balzám vmasírovat do polštářků předem omytých tlapek, a nešetřit s ním. Psí tlapky pak budou jako v bavlnce. U pejsků, kterým zarůstá meziprstí, je také dobré v těchto místech chlupy důkladně vystříhávat. Na tlapky se pak nenabaluje sníh a netvoří se na nich zmrazky.

4 ׀ Co funguje na psí „hepčííík!!!“

Psi mohou nastydnout úplně stejně jako lidé. Mívají kašel, rýmu a trápí je všechny nepříjemnosti, které k tomu patří. Pokud váš psí kamarád prská, kýchá, otírá si čenich, ze kterého mu teče, sáhněte po Dětském nosním oleji, stejně jako v případě nemocných oušek. Neobsahuje mentol, který by mohl narušit pejskův citlivý čich a působí mnohem jemněji, než klasický Nosní olej. Psímu marodovi můžete také velmi ulevit Dětským prsním balzámem při nachlazení. Vtírejte mu ho do hrudníku, od břicha k ramenům. Pro dlouhosrsté pejsky je pak lepší lihový roztok. Připravíte ho vmícháním 6 kapek směsi éterických olejů Finská do lžičky 70% lihu. Proceduru opakujte 2x denně, dokud se pejskovi neuleví. bajecny-zivot-pro-psa-2

5 ׀ Jak na zdravý chrup

I psí zubní problémy se podobají těm lidským. Kazy, záněty ozubice, parodentóza, zubní kámen… Pro zdravé zuby a dásně chovatelé doporučují vyváženou stravu s dostatkem bílkovin, vitaminů a minerálů. Někteří dodávají, že hodně důležité je psovi dávat krmení, které podporuje žvýkání, tak jak je to přirozené i u zvířat v divoké přírodě. Ty problémy se zuby nemají. Jako skvělou prevenci, zejména zubního kamene, doporučují občas pejskovi dopřát i Zubní olej. Malé množství oleje mu nakapejte přímo do tlamy a nechte působit. Pokud je zvyklý, můžete použít i zubní kartáček a chrup mu jednoduše vyčistit. Olej působí přirozeně a nenarušuje přirozenou mikrobiální rovnováhu v tlamě. Ani jeho případné polknutí nevadí, naopak, obsažené přírodní složky trávicímu traktu pejska prospějí.

6 ׀ Srst hebká, plná lesku a života

Také někdy nemůžete spustit oči z nádherné psí srsti, která se na v pohybu rozvlní a oslní vás leskem a kouzelnou hrou barev? Je odrazem dobré výživy, zdraví, kondice a především láskyplné péče majitele. Ošetřování srsti, zvláště u dlouhosrstých fešáků a krasavic, si žádá své. Výborné zkušenosti hlásí chovatelé s mytím srsti hydrofilními oleji, například Sprchovým olejem Neutral. Působí velmi jemně, přirozeně a srst je po něm krásně hebká. Při mytí k němu jako repelent můžete přidat i směs éterických olejů Antiinsekt – na 10 ml podle velikosti pejska počítejte 5–10 kapek. Někteří majitelé pejsků si pochvalují také Tonikum na vlasy Komonice ve spreji. Srst je po něm hebká, měkká a krásně voní po bylinkách.

7 ׀ Rány, odřeniny a jiné psí bolístky

Mít po ruce univerzální lékárničku, tedy éterický olej Levandule nebo Tea tree, se vyplatí na výpravách lidských i psích. Ranky, škrábance, štípance a jiná drobná zranění jimi můžete okamžitě ošetřit. Tyto dva éteráčky jsou skvělé v tom, že se nemusí ředit a můžete je používat přímo tak, jak jsou. bajecny-zivot-pro-psa-3

8 ׀ Ach, ta artritida…

I to je častá bolest našich zdomácnělých mazlíčků, a psů obzvláště. Přijde vhod každá úleva, i ta aromaterapeutická. Majitelé pejsků s tímto problémem mají dobré reference zejména na Masážní olej Marathon s arnikou, kaštanem, rozmarýnem, skořicí, jalovcem, majoránkou a černým pepřem. Doporučují jím alespoň 2x denně promasírovat oblast postižených kloubů. Pokud pes olej ze srsti bude olizovat, neznepokojujte se. Přípravek obsahuje čistě přírodní složky, které mu neublíží.

9 ׀ Smrdí? Víme, co s tím.

Psi prostě někdy smrdí. Je to normální a přirozené. Hodně spraví hygiena pejska, ale ne vždy a ne úplně. I pro tyto případy je tu aromaterapie. Pomůže vám zvířecí zápach eliminovat a příjemně osvěžit váš domov. Výborně se osvědčují zejména éterické oleje Citron, Grapefruit, Cypřiš, Cedr himálajský, Eukalyptus a Levandule. Pár kapek můžete nakapat přímo na místa, odkud zápach pochází. Nebo si vyrobte osvěžovač – do lahvičky s rozprašovačem nalijte vodu a přidejte pár kapek některého z jmenovaných éterických olejů nebo jejich směs. Podle potřeby pak můžete postříkat vše, co je třeba, psí pelíšek, gauč, koberec nebo jen osvěžit vzduch v místnosti. Éterické oleje můžete nechat odpařovat také z aromalampy nebo difuzéru.

10 ׀ Co na smutek, stesk a strach?

Pejskové jsou velmi emotivní a stejně jako nás, i jich se spoustu věcí hluboce dotýká. Takové odloučení od páníčka, aklimatizace v novém prostředí, smrt psího druha, ale třeba i ohňostroj nebo silvestrovské petardy někdy vyvolají tolik smutku, stesku a strachu, že to chudák pes sotva unese. Pokud můžete, ulehčete jim v jejich trápeních a traumatech láskou, něhou, pozorností. A můžete přidat také uklidňující a uvolňující vůni z aromalampy nebo rozprašovače. Výborně v tomto směru funguje Levandule, Meduňka lékařská, Růžové dřevo nebo Pelargonie. Je to účinné a každopádně mnohem šetrnější řešení, než uklidňující prášky, sirupy, tablety a jiná chemie. bajecny-zivot-pro-psa-4